Flashback - Rusko 2015

26. april 2016 at 6:35 | kaja, zdroj: sport.pravda.sk |  Flashback

Lewis Hamilton sa stal víťazom aj 15. podujatia sezóny 2015 - Veľkej ceny Ruska, jeho tímový kolega z Mercedesu Nico Rosberg preteky nedokončil.

Hamilton v nedeľu využil technické problémy svojho "parťáka", ktorý musel odstúpiť v priebehu pretekov. Pre úradujúceho šampióna to bol už 42. triumf v kariére a v historickom rebríčku víťazstiev sa odpútal od legendárneho Ayrtona Sennu. Rovnaký počet prvenstiev v pretekoch F1 ako Hamilton má aj Vettel, ktorý finišoval v nedeľu na druhej pozícii.

Tretiu priečku si vyjazdil Sergio Pérez, ktorý bol v predposlednom kole tretí, prišiel o dve pozície, no po kolízii Valtteriho Bottasa a Kimiho Räikkönena sa na ňu vrátil. Pre mexického jazdca Force Indie to bolo prvé pódium od VC Bahrajnu 2014.

V pretekoch sa predstavil aj Carlos Sainz, ktorý mal v sobotňajšom predpoludňajšom tréningu ťažkú haváriu, po ktorej ho museli previezť vrtuľníkom do nemocnice. Španielsky jazdec Toro Rosso napokon preteky nedokončil, keď si po šmyku a náraze do bariéry poškodil zadné krídlo. Na bodovaných pozíciách skončili aj oba monoposty tímu McLaren.

Hneď po štarte došlo na chvoste štartového kola ku kolízii medzi Hülkenbergom a Ericssonom a na trať muselo vyjsť bezpečnostné vozidlo. Naplno sa opäť išlo v 3. kole, Rosberg sa udržal na čele pred Hamiltonom, tretí Bottas bojoval o pozíciu s dvojicou Ferrari. V siedmom kole sa po zlom výjazde Rosberga z prvej zákruty dostal Hamilton na čelo pretekov. Nemec mal hneď na to technické problémy, musel zamieriť k mechanikom a napokon vystúpil z auta.

Hamilton mal pred druhým Bottasom náskok dvoch sekúnd, ktorý sa neustále zvyšoval. Tretí Räikkönen mal skoro 10-sekundový odstup. V 12. kole si to namieril do bariér Grosjean a safety car bol znovu v akcii.

O štyri kolá neskôr sa zasa jazdilo naplno a hneď došlo k súboju medzi jazdcami Ferrari: Vettel sa dostal pred Räikkönena na tretiu priečku. Nemecký pilot sa začal približovať k druhému Bottasovi, ten napokon pre zničené pneumatiky zamieril do boxov.

Po výmenách gúm na popredných pozíciách bol Hamilton na čele s pohodlným náskokom 12 sekúnd pred Vettelom. Räikkönen neustále dobiedzal na piateho Bottasa, jazdec Williamsu sa však dostal na štvrté miesto pred Ricciarda. Austrálčana o niekoľko kôl neskôr predbehol aj Räikkönen a krátko na to odstúpil.

Tesne pred koncom sa udial dramatický boj o tretiu pozíciu. Pérez najprv v rýchlom slede prišiel o pódium, keď ho predbehli Bottas s Räikkönenom, no dvaja fínski piloti sa dostali krátko na to do vzájomnej kolízie a Mexičan sa ocitol znova na stupňoch víťazov. Hamilton si pohodlne udržal vedúcu priečku pred Vettelom a tešil sa zo 42. víťazstva v kariére.

Sebastian Vettel po pretekoch povedal, že bolo správne, že Ferrari dovolilo, aby bojoval so svojim tímovým kolegom Kimim Raikkonenom počas Veľkej ceny Ruska. Dvojica mala blízko ku kontaktu, keď spolu bojovali o štvrté miesto v začiatočných kolách pretekov. Raikkonenom musel ísť mimo trať, aby zabránil kolízii s Vettelom, keď sa Vettel pokúsil o útok po vnútornej strane v druhej zákrute. Nakoniec Vettel našiel spôsob, ako sa cez Raikkonena dostať a skončil na druhom mieste, Nemec hovorí, že by bolo zlé, keby Ferrari rozhodlo o tímovej réžii počas jeho súboja s Raikkonenom.

"Myslím, že obaja sme si to užili. Prišiel som pred ním, takže som si to užil asi trochu viac ako on. Bolo by zlé, keby mi v rádiu nariadili, aby som sa vzdal boja. Snažil som sa udržať si tempo a potom sme mali ďalšie safety car, po reštarte som vedel, že to bude dobrá voľba a tak som šiel z vonkajšej strany. Cítil som, že to bolo veľmi, veľmi tesné. Bol férový a dal mi dostatok priestoru, takže to bol dobrý boj."

"Myslím, že to boli dobré preteky - auto bolo fantastické a bolo stále lepšie. Je to skvelý výsledok, bolo by pekné, keby sme mali na stupňoch víťazov obe vozidlá, ale som s pokojný s tým, ako preteky dopadli. Dúfal som, že budem mať šancu dostať sa bližšie ku Lewisovi, ale on mal tempo v rukách. Budeme sa pokúšať dostihnúť Mercedes krok za krokom - sme na správnej ceste."

Výsledky - Veľká cena Ruska: 1. Lewis Hamilton Mercedes 1:37:11,024 h, 2. Sebastian Vettel Ferrari +5,953, 3. Sergio Pérez Force India +28,918, 4. Felipe Massa Williams +38,831, 5. Kimi Räikköne Ferrari +42,358, 6. Daniil Kvyat (Rus.) Red Bull +47,566