Flashback - Maďarsko 2015

19. july 2016 at 10:39 | kaja, zdroj: sport.pravda.sk |  Flashback

Pred nedeľňajšou Veľkou cenou Maďarska najprestížnejšieho motoristického seriálu formula 1 si všetci jazdci, fanúšikovia i najbližšia rodina uctili spomienku zosnulého pretekára Julesa Bianchiho.

Francúzsky pilot v sobotu 17. júla 2015 vo veku 25 rokov podľahol zraneniam, ktoré utrpel v októbri 2014 pri havárii na VC Japonska.

Kompletný štartový rošt vytvoril pred pretekmi kruh, v ňom jazdci so zloženými helmami spomínali na svojho niekdajšieho kolegu. Na pietnom momente sa priamo na Hungaroringu zúčastnili aj Bianchiho matka Christine, otec Philippe, brat Tom a sestra Melanie, ktorých na trať pozval šéf F1 Bernie Ecclestone.

Niekoľko pilotov sa po spomienke objalo s Bianchiho rodinou a vyjadrilo jej úprimnú sústrasť. Viacerí si rodáka z Nice uctili odkazmi: "Ciao Jules" alebo "JB 17," čo predstavovalo Bianchiho iniciály a číslo monopostu.
Sebastian Vettel z tímu Ferrari využil skvelý štart a stal sa víťazom nedeľňajšej Veľkej ceny Maďarska, desiateho podujatia tohtoročného seriálu majstrovstiev sveta formuly 1.

Dvadsaťdeväťročný nemecký pilot štartoval z tretieho miesta, no už po prvej zákrute sa dostal do vedenia. Neskôr ešte urputne bojoval o prvé miesto, ktoré napokon uhájil a po prvý raz v kariére sa radoval na okruhu Hungaroring.

Rodák z Heppenheimu dosiahol pre Ferrari druhé víťazstvo v sezóne 2015, predtým vyhral VC Malajzie v závere marca. Zároveň to bolo pre Vettela 41. prvenstvo v pretekoch F1 v kariére.

Zatiaľ životný výsledok v kráľovskej motoristickej triede dosiahol Daniil Kvyat z Red Bullu, ktorý skončil na druhom mieste. Tretia priečka patrila jeho tímovému kolegovi Danielovi Ricciardovi. Jazdci majstrovského Mercedesu Lewis Hamilton a Nico Rosberg obsadili až 6., resp. 8. pozíciu.

V celkovom poradí viedol Hamilton o 21 bodov pred Rosbergom, tretí Vettel zaostával za lídrom o 42 bodov.

Samotný štart bol však len prvou udalosťou. Tá druhá nasledovala už po niekoľkých zákrutách, kedy sa Hamilton vyhýbal Rosbergovi a dostal sa do štrku, aby sa na trať vrátil až na desiatom mieste. Po neskoršom reštarte pretekov a odchode bezpečnostného auta zasa kolidoval s Danielom Ricciardom, za čo si vyslúžil aj trest. No a Nico Rosberg v závere takisto kolidoval s Ricciardom, aby následne s defektom prešiel celé kolo.

Víťaz Vettel po pretekoch do rádia prejavil úctu Biachimu a po francúzsky povedal: "Merci Jules. C'est victoire est pour toi. (Ďakujem Jules. Toto víťazstvo bolo pre teba)." Po anglicky ešte potom dodal: "Navždy budeš v našich srdciach. Vieme, že skôr či neskôr by si sa stal súčasťou tohto tímu."

Pri rozhovore na pódiu potom ešte Vettel povedal: "Neuveriteľný deň, ale toto víťazstvo je pre Julesa. Vieme, že to bol neuveriteľne ťažký týždeň, pre nás všetkých to bolo veľmi náročné, takže toto je pre neho. Všetci ľudia vo Ferrari, všetci fanúšikovia vedeli, že skôr či neskôr by sa stal súčasťou tohto tímu, súčasťou tejto rodiny."