Flashback - Veľká Británia 2015

5. july 2016 at 10:05 | kaja, zdroj: sport.pravda.sk |  Flashback

Domáci jazdec Lewis Hamilton z tímu Mercedes sa stal víťazom Veľkej ceny Veľkej Británie Formuly 1 2015. Jazdec Mercedesu síce po pomalom štarte prišiel o vedúcu pozíciu, ale vďaka rýchlej zastávke v boxoch sa dokázal dostať späť na prvé miesto a potvrdil výsledok z kvalifikácie. Rodák zo Stevenage sa radoval na okruhu v Silverstone už tretíkrát, predtým v rokoch 2008 a 2014.

Tridsaťročný Brit zdolal tímového kolegu Nica Rosberga o viac ako 10 sekúnd aj vďaka tomu, že v druhej polovici pretekov zavítal na trať dážď. Hamilton dosiahol v deviatych pretekoch sezóny piate víťazstvo a celkovo 38. v kariére. Pre "strieborné šípy" to bolo zároveň šieste double v ročníku.

Na tretej pozícii skončil Nemec Sebastian Vettel na Ferrari, pričom štartoval zo šiestej priečky. Štvornásobný majster sveta bol na predchádzajúcich dvoch podujatiach piaty a štvrtý.

Štvrté a piate miesto obsadili jazdci Williamsu, ktorí boli po skvelom štarte do pretekov vo vedení. Po zlej stratégii a následnom neskorom obutí pneumatík do dažďa však prišli o vedúce postavenie a napokon i o pódium.

Druhý najlepší výsledok v ročníku si vybojoval Danill Kvyat na Red Bulle (6. miesto), na bodoch skončili aj obidva monoposty Force India. Prvý bod v sezóne za 10. priečku získal Fernando Alonso na McLarene. VC Veľkej Británie nedokončilo až sedem monopostov.

V priebežnom celkovom poradí Hamilton zvýšil náskok pred Rosbergom opäť na 17 bodov, pred Vettelom viedol už o 59 bodov.

Ešte pred štartom odstúpil z pretekov Nasr zo Sauberu pre technické problémy. Po zhasnutí červených svetiel fantasticky vyštartoval tretí Massa a dostal sa do vedenia pred dvojicu Mercedesu. Chvíľu bol na druhom mieste aj jeho kolega Bottas, ale napokon sa Hamilton dostal pred neho.

V prvom kole odstavil svoje auto pri trati Button z McLarenu a na okruh zavítalo bezpečnostné vozidlo, po kolíziách skončili aj oba Lotusy. Počnúc štvrtým kolom sa opäť začalo pretekať a Massa dokázal uhájiť vedenie pred Hamiltonom, navyše Brit prišiel o druhú pozíciu na úkor Bottasa.

Massa mal v 10. kole náskok 0,7 s pred Bottasom a 1,3 s pred Hamiltonom, štvrtý jazdil Rosberg. Na konci 20. kola zamierili Massa s Rosbergom naraz do boxov a vychádzali z nich bok po boku. Pred oboch sa však dokázal dostať Hamilton, ktorý navštívil svojich mechanikov o kolo skôr. Ako posledný z vedúcej štvorice odišiel do pit lane Bottas a vrátil sa tesne za Massu a pred Rosberga.

V polovici pretekov mal vedúci Hamilton 4,2-sekundový náskok pred Massom. V 35. kole sa na trati objavili prvé dažďové kvapky. V 39. kole sa Rosberg v premenlivých podmienkach dostal pred Bottasa na tretiu priečku a o niekoľko okamihov predbehol aj druhého Massu. Mercedesom teda opäť patrili prvé dve pozície.

Vzápätí začalo hustejšie pršať a pre intermediálky k mechanikom sa vybrali Hamilton aj Rosberg. V tíme Williams váhali s prezutím do mokra, čo využil Vettel na Ferrari a dostal sa na tretiu pozíciu. Hamilton si napokon pred Rosbergom utvoril vyše 10-sekundový náskok a obhájil víťazstvo so sezóny 2014.

Vettel po pretekoch povedal: "Bez dažďa by sme sa dnes na pódium nedostali. Boli sme dostatočne trpezliví, kým sa nespustil dážď. Urobili sme správne rozhodnutie a tím odviedol skvelú prácu. Dážď nám naozaj pomohol, takže vďaka anglickému počasiu. Toto je ďalšia vec, ktorá oddnes patrí na môj zoznam obľúbených vecí v Anglicku. Nikdy neviete, ako dlho také počasie vydrží, ale dnes to boli naozaj zložité preteky. Mal som zlý štart, ale potom sme sa do toho dostali späť."