Flashback - Singapur 2015

13. september 2016 at 6:28 | kaja, zdroj: sport.pravda.sk |  Flashback

Sebastian Vettel využil štart zo 46. pole position v kariére a zvíťazil v nočnej Veľkej cene Singapuru Formuly 1 2015.

Nemecký pilot dosiahol na mestskom okruhu Marina Bay pre Ferrari tretí triumf v sezóne 2015 a pre seba celkovo 42. v najpres­tížnejšej motoristickej sérii, čím sa osamostatnil v historickom rebríčku na tretej priečke od Ayrtona Sennu v počte víťazstiev v F1. Viackrát sa tešili len Alain Prost (51) a Michael Schumacher (91).

Štvornásobný majster sveta Vettel v nedeľu jazdil v pohode a z miery ho nevyviedli ani dva výjazdy bezpečnostného vozidla. Na singapurskej veľkej cene zvíťazil už štyrikrát, uspel aj v rokoch 2011, 2012 a 2013.

Na druhom mieste skončil v nedeľu s viac ako sekundovým mankom Austrálčan Daniel Ricciardo na monoposte Red Bull, ktorý si pripísal najlepší výsledok v minulom ročníku a desiate pódiové umiestnenie v kariére. Tretiu priečku s odstupom viac ako 17 sekúnd obsadil Vettelov tímový kolega Kimi Räikkönen, pre fínskeho "Icemana" to bola 79. účasť v kariére na stupňoch víťazov. Ferrari malo naposledy dvoch jazdcov na pódiu na VC Španielska 2013, vtedy vyhral Fernando Alonso a tretí bol Felipe Massa.

Preteky vôbec nevyšli jazdcom majstrovského Mercedesu, po slabom výsledku v sobotňajšej kvalifikácii nepodali oslnivý výkon ani v samotnej veľkej cene. Úradujúci šampión Lewis Hamilton odstúpil pre technické problémy a nebodoval po prvý raz v sezóne, Nico Rosberg vyťažil maximum v podobe štvrtého miesta s vyše 24-sekundovým mankom na Vettela. Po trinástich veľkých cenách viedol poradie MS stále Hamilton pred Rosbergom s náskokom 41 bodov. Tretí Vettel zaostával za lídrom o 49 bodov.

Vettel dobre odštartoval a s prehľadom si udržal prvú priečku, druhý Ricciardo mal po prvom kole na neho manko až tri sekundy. Nemec jazdil v pohode, v 10. kole mal pred Austrálčanom náskok piatich sekúnd, tretí Räikkönen zaostával o 6,5 sekundy. Mercedesy boli stále na piatej, resp. šiestej pozícii. Ricciardo však začal skresávať svoj odstup a postupne sa približoval k lídrovi pretekov. To nebolo ale nič platné, pretože v 13. kole si nedal pozor Hülkenberg a v druhej zákrute narazil do Massu, ktorý akurát vychádzal z boxovej uličky. Vedenie pretekov nasadilo virtuálny safety car a po dvoch kolách na trať vyšlo napokon bezpečnostné vozidlo, pretože na trati bolo veľké množstvo úlomkov. Po prvých zastávkach u mechanikov sa neudiali výrazné zmeny, dovtedy štvrtý Kvyat klesol za Mercedesy na šieste miesto.

Medzi vedúcou trojicou Vettel, Ricciardo, Räikkönen boli minimálne rozdiely a schyľovalo sa k veľkému súboju o prvenstvo. Hamilton zhruba v polovici pretekov začal strácať výkon a prepadol sa na nebodované pozície. Vettel si pred Ricciardom medzitým vypracoval vyše trojsekundový náskok. Hamilton v 34. kole napokon odstúpil. O tri kolá neskôr sa na trati opäť objavil safety car, okruhom prechádzal jeden z fanúšikov. Po reštarte si Vettel udržal vedúcu pozíciu pred Ricciardom a napokon zvíťazil s náskokom sekundy a pol.

Vettel po svojom víťazstve povedal: "Boli to veľmi intenzívne preteky, našťastie sme boli schopní dýchať za safety carom. Daniel mal veľmi dobré preteky, bol šetrný ku svojim pneumatikám. Mohol som prísť o vedenie, ale mal som to pod kontrolou. Celkovo to v piatok nebolo ľahké, ale mali sme super sobotu, už dlho som necítil toľko adrenalínu a teraz sme odjazdili brilantné preteky. Teraz si dáme pár drinkov, som už veľmi smädný, v polovici pretekov mi došla moja fľaša s vodou."

"Mal som skvelý štart. Dve sekundy pred štartom som si zmenil nastavenie, pretože som si ním nebol úplne istý. Ale všetko šlo dokonale. Zo začiatku som viac útočil, takže moje pneumatiky boli na konci prvého stintu viac opotrebované, ako tie, ktoré mal na aute Ricciardo. Preto som si povedal: v druhom stinte to musím urobiť lepšie. Takže som vtedy šiel pomalšie a Daniel bol ku mne bližšie. Vedel som, že tu nie je ľahké obiehať. Takže to vyzeralo dobre a mal som to pod kontrolou," dodal Vettel.