Flashback - USA 2015

18. october 2016 at 6:21 | kaja, zdroj: sport.pravda.sk |  Flashback

Lewis Hamilton využil chybu svojho tímového kolegu Nica Rosberga v 49. kole a stal sa víťazom Veľkej ceny USA a trojnásobným majstrom sveta.

Hamilton vybojoval v 16. pretekoch sezóny 2015 10 víťazstvo. Na druhom mieste skončil Rosberg, ktorého ešte do konca pretekov naháňal Vettel. Kariérne maximum vyrovnal štvrtou priečkou mladík Max Verstappen z Toro Rosso.

Jazdci po víkende ovplyvnenom hurikánom Patrícia štartovali na intermediálkach a Hamilton sa hneď po prvej zákrute dostal pred víťaza kvalifikácie Rosberga, ktorý sa prepadol až na piate miesto. Britského jazdca stíhal Kvyat z Red Bullu.

V piatom kole vedenie pretekov nasadilo virtuálne bezpečnostné vozidlo. Na začiatku ôsmeho kola sa už išlo znovu naplno a Rosberg sa dostal pred Ricciarda na tretiu priečku a vzápätí aj pred Kvyata na druhú. Na začiatku 13. kola Ricciardo využil zaváhanie Rosberga a široký výjazd Kvyata ocitol sa na druhej pozícii. Okamžite útočil na vedúceho Hamiltona a v 15. kole sa mu ho podarilo predbehnúť. V 18. kole Hamilton prehral súboj s Rosbergom a zamieril do boxov prezuť na pneumatiky do sucha. Po výmenách u mechanikov bolo poradie na prvých štyroch pozíciách nasledovné: Ricciardo, Rosberg, Kvyat, Hamilton.

V 22. kole Rosberg zaútočil a dostal sa na prvé miesto pred Ricciarda. V rovnakom čase Hamilton predbehol Kvyata. V suchých podmienkach boli Mercedesy výkonnostne na tom oveľa lepšie než zvyšok štartového poľa. O dve kolá neskôr Vettel obehol Kvyata a bol štvrtý. O ďalšie dve kola patrilo už Hamiltonovi druhé miesto, keď predbehol Ricciarda. V polovici pretekov mal vedúci Rosberg pred svojím kolegom 11-sekundový náskok, ale na trať vyšlo bezpečnostné vozidlo pre odstavený monopost Ericssona.

V 33. kole sa opäť rozsvietili zelené svetlá a Rosberg si udržal prvú priečku. Vettel v krátkom časovom horizonte získal dve pozície, keď predbehol jazdcov Red Bullu a zaradil sa na tretie miesto. Riaditeľstvo pretekov v 38. kole ohlásilo virtuálny safety car pre nebezpečne odparkovaný monopost Hülkenberga pri trati. Onedlho sa opäť išlo naplno, Rosberg medzitým zamieril na výmenu pneumatík a zaradil sa na štvrté miesto, o pár momentov bol už druhý.

V 43. kole havaroval Kvyat a bezpečnostné vozidlo bolo späť na okruhu. Desať kôl pred koncom prišiel ďalší reštart. Rosberg síce zostal vo vedení, ale krátko na to vyšiel na trávu a pustil pred seba Hamiltona. Ten už nenechal nič na náhodu a doviedol auto do cieľa, čo znamenalo jeho tretí titul svetového šampióna.

Sebastian Vettel obsadil v kvalifikácii na Veľkú cenu USA piate miesto za dvoma jazdcami Mercedesu a dvoma Red Bullu, no pre výmenu motora sa na štarte výrazne prepadol. Do pretekov vstupoval ako trinásty, ale po niekoľkých kolách sa z ničoho nič zjavil za úvodným kvartetom a chcel sa drať ešte vyššie. Nakoniec mu to stačilo na tretie miesto.

"Zviedol som niekoľko skvelých súbojov a bola to zábava. Ale nie vždy bolo ľahké udržať sa na trati - hlavne v úvode s ojazdenými intermediálkami. Keď sme vedeli, že po výmene motora nás čaká trest a strata desiatich miest, všetkým nám bolo jasné, že bude ťažké udržať majstrovskú šancu pri živote."

"Jedno oko sa síce smeje, ale druhé je povedzme že prižmúrené. Na jednej strane som rád a teší ma to, ako prebehla celá táto sezóna s Ferrari. A fajn je aj to, že som sa z trinásteho miesta prepracoval na tretie. Na druhej strane ale ako pretekár pochopiteľne dúfate, že sa otvoria dvierka a majstrovskú šancu udržíte pri živote. To sa však nestalo a je mi to ľúto."