Flashback - Abu Dhabi 2015

22. november 2016 at 15:27 | kaja, zdroj: sport.pravda.sk |  Flashback

Nico Rosberg triumfoval vo Veľkej cene Abu Dhabi 2015. Pilot tímu Mercedes štartoval z pole position a svoj monopost dokázal udržať na prvej priečke pred svojím kolegom a trojnásobným majstrom sveta Lewisom Hamiltonom. Rosberg dosiahol šieste víťazstvo v sezóne a tým aj osobný rekord. Celkovo si pripísal 14. úspech v kariére.

Hamilton obsadil tretie druhé miesto po sebe, majstrovský titul mal už však vo vrecku od Veľkej ceny USA z konca októbra. Brit v sezóne 2015 zvíťazil v jedenástich pretekoch z devätnástich. Jazdci Mercedesu dosiahli dvanáste double. Nemecká automobilka nazbierala dokonca o dva body viac než vlani, keď sa v posledných pretekoch sezóny udeľovali dvojnásobné body.

Tretí skončil na okruhu Yas Marina Fín Kimi Räikkönen na monoposte Ferrari a vybojoval si celkovú štvrtú priečku v tohtoročnom seriáli na úkor krajana Valtteriho Bottasa z Williamsu. Pre "Icemana" to bolo tretie pódiové umiestnenie v roku 2015 po Bahrajne (2. miesto) a Singapure (3. miesto). Vynikajúce preteky odjazdil Räikkönenov tímový kolega Sebastian Vettel, ktorý pre pokazenú kvalifikáciu štartoval až zo 16. priečky, napokon skončil štvrtý. V najlepšej desiatke sa ocitli aj obidva monoposty tímu Force India a Red Bullu. Po jednom vozidle mali v top 10 aj Williams a Lotus.

Rosberg si po prvom kole udržal prvú priečku pred Hamiltonom, tretí Räikkönen odolal útoku Péreza. Najmä v strede štartového poľa sa odohrávalo viacero zaujímavých súbojov. Dopredu sa zo 16. miesta dral Vettel, na rozdiel od väčšiny pilotov mal obutú tvrdšiu sadu pneumatík. Na konci 6. kola sa v boxoch objavil prvý monopost - Kvyat z Red Bullu.

Pri výjazde z pit lane Button pravou zadnou pneumatikou odpálil Bottasovi časť predného krídla, fínsky jazdec musel ísť celé jedno kolo s poškodeným vozidlom a opäť k mechanikom. Incidentom sa okamžite začali zaoberať komisári a Bottas inkasoval päťsekundovú penalizáciu. Po globálnom prezutí bol na čele stále Rosberg, za ním jazdil Vettel, ale ten išiel inú stratégiu a medzitým nezavítal do boxovej uličky. Tretí Hamilton mal na svojho kolegu manko viac ako šesť sekúnd.

V 14. kole sa britský trojnásobný majster sveta dostal pred Vettela na druhú pozíciu. V polovici pretekov viedol Rosberg pred Hamiltonom o 3,7 sekundy a jeho náskok sa pomaly stenčoval. Do pit lane konečne prišiel Vettel, obul opäť mäkké pneumatiky a zaradil sa na šieste miesto za Ricciarda. Po druhých zastávkach v boxoch na čelných priečkach mal Rosberg na prvom mieste 13 kôl pred koncom pretekov 13-sekundový náskok pred Hamiltonom.

Na tretej priečke jazdil Räikkönen. Piaty Vettel už na supermäkkých gumách sa chystal na útok na štvrtú pozíciu, na ktorej bol Pérez a aj sa na ňu dostal. Do záveru pretekov sa už nič podstatné neudialo a Rosberg zavŕšil sezónu tretím víťazstvom v sérii.

Vettel ukončil sezónu v Abu Dhabi vo veľkom, po katastrofálnej včerajšej kvalifikácii dokončil preteky za svojim tímovým kolegom Kimim Raikkonenom na štvrtom mieste.
O dnešných pretekcoch Vettel povedal: "Bolo jasné, že keď začíname z 15. miesta, obiehanie nebude až tak ľahké. Ale tretie a štvrté miesto bolo to najlepšie, čo sme dnes pre tím mohli dosiahnuť. Bol to skvelý rok a bolo pekné ukončiť ho práve takto."