Flashback - Brazília 2015

8. november 2016 at 9:52 | kaja, zdroj: sport.pravda.sk |  Flashback

Nico Rosberg triumfoval vo Veľkej cene Brazílie 2015. Nemecký pilot tímu Mercedes udržal na okruhu Interlagos v Sao Paule na uzde svojho kolegu Lewisa Hamiltona. Brit počas celých pretekov poriadne na lídra nezaútočil a v Brazílii neuspel ani na deviaty pokus. Rosberg na Interlagose obhájil prvenstvo z roku 2014.

Tridsaťročný rodák z Wiesbadenu Rosberg dosiahol piate víťazstvo v sezóne, celkovo 13. v kariére a potvrdil ním titul minuloročného vicemajstra sveta pred Sebastianom Vettelom z tímu Ferrari, ktorý obsadil tretiu priečku. Štvrtý skončil Vettelov kolega Kimi Räikkönen, v najlepšej desiatke sa umiestnili aj obidva monoposty Williamsu. VC Brazílie bola predposlednou zastávkou ročníka.

Rosberg dobre odštartoval a v pohode ubránil prvú pozíciu pred Hamiltonom. Na ďalších dvoch miestach figurovali jazdci Ferrari. Zakrátko Sainz odstavil svoj monopost, jeho zadná časť bola na trati, maršáli ukázali však len žlté vlajky a pokračovalo sa ďalej v pretekoch. V 10. kole mal Rosberg pred svojím kolegom náskok jeden a pol sekundy. Po prvých zastávkach v boxoch sa na prvých priečkach nič nezmenilo, líder viedol o 1,7 sekundy.

V 19. kole bol Hamilton už tesne za Rosbergom a na rovinkách mohol otvárať zadné krídlo. Neskôr sa však Nemec vzdialil, mal k dobru dve sekundy. Brit hlásil do vysielačky, že nie je možné Rosberga predbehnúť.

O pár momentov neskôr predviedol Verstappen skvelý predbiehajúci manéver na Péreza. Piloti v polovici pretekov zamierili po druhý raz k mechanikom, Hamilton zaostával za Rosbergom o viac ako tri sekundy. Poradie sa na prvých pozíciách stabilizovalo, nedochádzalo k žiadnym útokom ani výraznému skresávaniu odstupov.

Približne 20 kôl pred koncom sa išlo poslednýkrát do pit lane po nové pneumatiky, Rosberg bol na čele s jeden a pol sekundovým náskokom pred Hamiltonom. Tretí Vettel zaostával o takmer 14 sekúnd. Rosberg nedovolil kolegovi priblížiť sa na dostrel a napokon dosiahol piate víťazstvo v sezóne.

Sebastian Vettel obsadil vo Veľkej cene Brazílie tak, ako sa očakávalo, tretie miesto. Pilot Ferrari nedokázal držať krok s pilotmi Mercedesu, ale nemal žiadne ťažkosti s tým, aby si udržal tretie miesto pred svojim tímovým kolegom Kimim Raikkonenom. Po Rosbergovom víťazstve v Brazílii je už jasné, že Vettel neobsadí v šampionáte druhé miesto, ale bude sa musieť uspokojiť s tretím.

Vettel po pretekoch povedal: "Boli to pre nás dobré preteky, na viac sme nemali. Dúfal som, že na štarte sa mi môže niečo podariť. Mal som dobrý štart, ale nie tak dobrý ako Nico a Lewis. Boli sme k ním bližšie ako obvykle, ale neboli sme v ich svete. To nie je dobrý pocit. Snažili sme sa pohrať so stratégiou a šli sme na mäkkých pneumatikách, aby sme na nich mohli vyvinúť tlak. Ale bola tam veľká premávka a nepodarilo sa mi to."

"Keď sa pozriete na minulý rok, strácali sme minútu. Trať je iná, ale za 71 kôl sme nestrácali až tak veľa. Počas pretekov som bol často na trati sám a to nebolo vzrušujúce, ale v každom kole som sa snažil podať informáciu o tom, kde sa nachádame v porovnaní s Mercedesom. Trochu strácame, ale môžeme byť spokojní."