Flashback - Rusko 2016

25. april 2017 at 15:13 | kaja, zdroj: sport.pravda.sk |  Flashback

Kvalifikácia

Urádujúci majster sveta Nico Rosberg vybojoval v Rusku druhú pole position v sezóne 2016 s náskokom 706 tisícin sekundy pred krajanom Sebastianom Vettelom z Ferrari.

Jeho tímový kolega Lewis Hamilton pre poruchu motora nezasiahol do kvalifikačného finále a v nedeľu štartoval až z desiateho miesta. Hamiltona v Soči zradil monopost podobne ako v Číne, kde dokonca nezajazdil v kvalifikácii ani jedno merané kolo a odštartoval z posledného miesta.

Dobrú východiskovú pozíciu ale nemal ani Vettel. Kvôli predčasnej výmene prevodovky ho penalizovali stratou piatich miest, do štvrtých pretekov sezóny preto vyrazil až zo siedmej priečky.

Vedľa Rosberga, ktorý vybojoval 24. pole position v kariére, sa do prvého radu postavil Valtteri Bottas. Fínsky pilot Williamsu zajazdil v kvalifikácii v Olympijskom parku tretí čas rovnako ako v predchádzajúcich dvoch rokoch, keď prvý rad zakaždým obsadili jazdci Mercedesu. Jeho strata na Rosberga už ale presiahla sekundu. Druhý rad obsadili Bottasov krajan Kimi Räikkönen z Ferrari a tímový kolega Felipe Massa z Brazílie.

Výsledky - Veľká cena Ruska F1 - kvalifikácia: 1. Nico Rosberg Mercedes 1:35,417 min, 2. Sebastian Vettel Ferrari +0,706 s, 3. Valtteri Bottas Williams +1,119, 4. Kimi Räikkönen Ferrari +1,246, 5. Felipe Massa Williams +1,599, 6. Daniel Ricciardo Red Bull +1,708, 7. Sergio Perez Force India +1,795 8. Daniil Kvyat Red Bull +2,042, 9. Max Verstappen Toro Rosso +2,165 10. Lewis Hamilton Mercedes

Preteky

Nico Rosberg triumfoval na nedeľňajšej Veľkej cene Ruska 2016 spôsobom štart - cieľ.

Tridsaťročný rodák z Wiesbadenu vyhral na okruhu v Soči pred tímovým kolegom Lewisom Hamiltonom, ktorý štartoval z desiateho miesta pre sobotňajšie problémy s motorom v kvalifikácii. Rozdiel v cieli medzi dvoma jazdcami "strieborných šípov" bol 25 sekúnd. Stupne víťazov doplnil Kimi Räikkönen na monoposte Ferrari. Pre Scuderiu to bolo jubilejné 700. pódiové umiestnenie.

Štvrtú a piatu pozíciu obsadili jazdci Williamsu Valtteri Bottas s Felipem Massom. Na bodovaných pozíciách skončili aj piloti McLarenu Fernando Alonso (6. miesto) a Jenson Button (10. miesto), pre oboch to sú zároveň prvé body v sezóne. Premiérové body si pripísali aj ďalší dvaja jazdci - Kevin Magnussen z Renaultu za siedmu priečku a Sergio Pérez na monoposte Force India za deviatu pozíciu. Zostávajúcim pretekárom za body bol ôsmy Romain Grosjean z nováčikovského tímu Haas.

"Bol to skvelý víkend. Auto bolo fantastické v kvalifikácii aj pretekoch. Som veľmi, veľmi šťastný. Lewis sa napriek smole určite vráti späť. Pracuje na tom, je motivovaný ako nikdy predtým," povedal Rosberg, na ktorého slová nadviazal kolega Hamilton: "Nemal som ani najmenšie pochybnosti o tom, že by som nemohol vyhrať. Rýchlosť som mal dobrú. Ku koncu som mal však znova problémy s motorom a musel som zvoľniť. Som však rád, že som získal dobrý počet bodov."

Víťaz kvalifikácie Rosberg dobre vyštartoval a udržal si prvú pozíciu. V druhej zákrute do Vettela narazil Kvyat, ruský jazdec o niekoľko momentov neskôr opäť zozadu tvrdo nabúral do Nemca a ten skončil v bariére. Havarovali aj Hülkenberg s Haryantom a na trať vyšiel safety car. Hamilton štartujúci z 10. pozície bol piaty, na druhé miesto pred Bottasa sa posunul Räikkönen. Po odchode bezpečnostného vozidla si Bottas vzal späť stratenú pozíciu, Hamilton poskočil na štvrtú priečku, vedúci Rosberg mal medzitým už trojsekundový náskok. V siedmom kole Hamilton predbehol tretieho Räikkönena. Kvyat dostal za "zostrelenie" Vettela penalizáciu prejazdom boxovou uličkou a zaradil sa na posledné miesto.

Rosberg vpredu jazdil jedno najrýchlejšie kolo za druhým, za ním boli tesne za sebou Bottas, Hamilton a Räikkönen. Po absolvovaní zastávok v boxoch síce Bottas vyšiel pred Hamiltonom, ale Brit sa zakrátko dostal pred Fína, ktorého cez boxy predbehol aj krajan Räikkönen. V 22. kole zamieril k mechanikom aj Rosberg a s prehľadom sa vrátil na prvú priečku. V polovici pretekov mal pred Hamiltonom náskok trinásť sekúnd. V ďalšej fáze veľkej ceny sa súboje odohrávali od ôsmeho miesta nižšie. Rosberg si pred Hamiltonom udržoval dostatočný náskok a napokon triumfoval aj vo štvrtých pretekoch sezóny.

Vettel o svojom vypadnutí po náraze od Daniila Kvyata povedal: "Je celkom jasné, čo sa stalo - práve som videl zábery. Dostal som malý náraz v druhej zákrute a potom som dostal obrovský náraz, ktorý má roztočil v tretej zákrute a nemohol som sa vyhnúť nárazu do bariér. Nakoniec, tieto veci sa dejú, ale je to kruté. Preteky sú dlhé. V prvom kole môžete urobiť progres, alebo sa pre vás preteky môžu skončiť, čo bol môj prípad. Nebola to moja chyba. Nemohol som nič urobiť inak. Kvyat urobil chybu pred dvomi týždňami a dnes urobil chybu tiež. Je to celkom jasné, a nepomohlo mi to, pretože preteky pre mňa skončili."