Flashback - Španielsko 2016

9. may 2017 at 14:33 | kaja, zdroj: sport.pravda.sk |  Flashback

Kvalifikácia

Lewis Hamilton v kvalifikácii v Barcelone zdolal nemeckého tímového kolegu z Mercedesu Nica Rosberga a tretíkrát v sezóne vybojoval pole position.

Druhý rad za majstrovskou stajňou obsadili pretekári Red Bullu. Tretí narýchlejší čas zajazdil Austrálčan Daniel Ricciardo, osemnásťročný holandský talent Max Verstappen sa blysol štvrtým miestom pri svojom premiérovom pretekárskom víkende po prestupe zo sesterského tímu Toro Rosso. Z tretieho radu vyrazia jazdci Ferrari - Fín Kimi Räikkönen a Sebastian Vettel z Nemecka.

Hamilton vyhral 52. kvalifikáciu v kariére. Viac ziskov pole position majú na konte len nemecký rekordman Michael Schumacher (68) a legendárny Brazílčan Ayrton Senna (65). Prvé miesto na štarte obsadili monoposty Mercedesu jedenástykrát v rade.

Preteky

Holandský jazdec Max Verstappen triumfoval hneď pri svojom debute v monoposte Red Bull na Veľkej cene Španielska 2016.

Osemnásťročný rodák z Hasseltu štartujúci zo štvrtej priečky profitoval zo vzájomnej kolízie pilotov Mercedesu v prvom kole a neskôr dokázal za sebou udržať obidvoch pretekárov Ferrari Kimiho Räikkönena a Sebastiana Vettela. "Boli to skvelé preteky, musím poďakovať tímu za to, že mi dal fantastické auto. V mladom veku mi pomohol môj otec, dosiahnuť niečo takéto je neuveriteľné," povedal Verstappen na stupňoch víťazov.

Na druhom mieste prišiel do cieľa pretekár Ferrari Kimi Raikkonen, tretí skončil jeho kolega Sebastian Vettel. Ten mal dlho problémy s odolávaním útokov Daniela Ricciarda, ktorý však v predposlednom kole dostal defekt! Musel prísť do boxov pre nové pneumatiky, ale mal dostatočný náskok na to, aby si svoju pozíciu aj tak uhájil. Valtteriho Bottasa ale zdolal len o necelé dve sekundy!

Na štvrtom mieste teda prišiel napriek defektu do cieľa Verstappenov tímový kolega Daniel Ricciardo, ktorý bol do nedele posledným víťazom pretekov F1 vo farbách Red Bullu (VC Belgicka 2014). Austrálčan skončil štvrtý už štvrtýkrát v ročníku. V prvej desiatke sa umiestnili aj obaja piloti Williamsu a Toro Rosso, body získali aj Sergio Pérez z Force Indie a Jenson Button na monoposte McLaren.

Verstappen sa stal najmladším víťazom pretekov F1, v Barcelone vo veku 18 rokov a 229 dní výrazne prekonal Vettelov zápis z talianskej Monzy zo sezóny 2008 (21 rokov a 73 dní). Vo veľkej cene Formuly 1 triumfoval niekto iný ako pilot Mercedesu po prvý raz od VC Maďarska 2015. Verstappen sa stal jazdcom Red Bullu len pred niekoľkými dňami, sezónu začínal vo farbách Toro Rosso, po VC Ruska v Soči nastala výmena a mladý Holanďan vystriedal v Red Bulle Daniila Kvyata.

Vettelove slová po pretekoch v Španielsku: "Jednoducho sme zápasili so stredne tvrdými pneumatikami. Počas celých pretekov to pre nás boli pomalšie pneumatiky. Vo všetkej úprimnoti si však myslím, že sme dnes boli na mäkkých pneumatikách rýchlejší o pol sekundu ako Red Bull, a to tiež aj na stredne tvrdých pneumatikách. Snažili sme sa ísť inou cestou s trojzástavkovou stratégiou, ale rozdiel na stredne tvrdých pneumatikách dnes nefungoval. Musíme to pochopiť a poučiť sa z toho."

"Pre Maxa Verstappena je to dnes skvelý deň, odviedol dobrú prácu. Blahoželám mu. Je to pre neho veľký úspech, dnes je to jeho deň. My sme dnes so stratégiou skúšali všetko, ale nefungovalo to. Predviedli sme dobrý návrat po včerajšom nie až tak dobrom dni, ale ako som už povedal, dnešok je Maxov deň."