Flashback - Belgicko 2016

22. august 2017 at 10:33 | kaja, zdroj: sport.pravda.sk |  Flashback

Kvalifikácia

Nemecký pilot Mercedesu Nico Rosberg vyhral kvalifikáciu na Veľkú cenu Belgicka 2016.

Druhé miesto v kvalifikácii obsadil holandský mladík Max Verstappen z Red Bullu. Na súboj s časom rezignoval Rosbergov tímový kolega Lewis Hamilton z Veľkej Británie, na ktorého konto v sobotu pribudli ďalšie penalizácie za použitie nových komponentov motora, bude stál až na opačnom konci štartového roštu.

Verstappen s ním v kvalifikácii prehral len o 149 tisícin sekundy a stal sa v 18 rokoch najmladším pilotom, ktorý si vybojoval miesto v prvom rade na štarte. "Stále to môže byť lepšie. Sme ale radi, že sme tak blízko. Som rád, že som pred domácim publikom predviedol taký dobrý výkon," povedal Verstappen.

Druhý rad obsadili piloti Ferrari Kimi Räikkönen z Fínska, ktorý ovládol dopoludňajší tretí tréning, a Sebastian Vettel z Nemecka.

Hamilton odštartuje z posledného miesta. Rovnako ako v piatok použil z taktických dôvodov aj v sobotňajšom programe nové diely motora nad rámec povoleného počtu v sezóne a jeho celková penalizácia dosiahla straty 55 miest na štarte. Vo Formule 1 to je vyrovnaný rekord, ktorý od podujatia v Spa patrí Fernandovi Alonsovi.

Práve španielsky pilot McLarenu bude Hamiltonovi robiť na chvoste štartového poľa spoločnosť, pretože z podobných dôvodov prišiel o 35 miest. V kvalifikácii navyše ako jediný nezaznamenal žiadny nameraný čas. Hamilton sa neusiloval ani o postup z prvej časti kvalifikácie, absolvoval jediné kolo a bol hodnotený ako 21. v poradí.

Preteky

Nemec Nico Rosberg na monoposte Mercedes triumfoval na Veľkej cene Belgicka 2016.

Tridsaťjeden­ročný rodák z Wiesbadenu potvrdil na okruhu Spa-Francorchamps svoje postavenie zo sobotňajšej kvalifikácie, pred druhým Danielom Ricciardom z tímu Red Bull mal náskok 14,113 s. Lewis Hamilton, ktorý pre zásahy do motora zo strany technikov Mercedesu štartoval z posledného radu, napokon skončil na výbornom 3. mieste, za Rosbergom zaostal o 27,634 s. Vynikajúci výsledok dosiahla značka Force India: Nico Hülkenberg skončil štvrtý a hneď za nm prišiel do cieľa Sergio Pérez.

Priebeh VC poznačila nepríjemná havária jazdca Renaultu Kevina Magnussena v 6. kole, po ktorej sa na trati objavilo safety car aj medicínske vozidlo. Keďže došlo k poškodeniu ochrannej bariéry, organizátori po pár minútach preteky prerušili. Po reštarte boli síce diváci na viacerých úsekoch svedkami napínavého divadla, Nemec Rosberg si však napokon nenechal ujsť víťazstvo tzv. spôsobom štart-cieľ.

Šiesty prišiel do cieľa Sebastian Vettel, ktorý hneď v úvode zapríčinil nehodu. Doplatil na ňu tak jeho kolega Kimi Räikkönen, ktorý nakoniec skončil deviaty.

Fantastický výkon podal Fernando Alonso z McLarenu, ktorý štartoval ako posledný, ale prepracoval sa na finálne siedme miesto. Na konci podujatia musel odolávať tlaku pilotov Williamsu, ktorí skončili na ôsmom a desiatom mieste. Valtteri Bottas bol lepší ako Felipe Massa.

"Je to pre mňa výnimočný víkend. Chcel by som sa poďakovať môjmu tímu. Rád by som zložil poklonu aj Lewisovi Hamiltonovi, že sa zozadu nakoniec prepracoval až na pódium. Mnohí fanúšikovia, ktorí dnes prišli, tu zrejme chceli vidieť Maxa Verstappena, ale nebojte sa, váš pretekár je stále mladý a ešte ho medzi najlepšími uvidíte veľakrát," vyhlásil Rosberg v bezprostrednej reakcii po pretekoch.

Vettel sa roztočil v prvej zákrute po nadviazaní kontaktu s Raikkonenom, zatiaľ čo sa Fín snažil brániť pred Verstappenom, ktorý sa pohybol po štarte na vnútornej strane. Vettel sa dostal do zadnej časti poľa a Raikkonen musel zájsť do boxov po predné krídlo.

Vettel po pretekoch povedal, že Verstappen bol príliš agresívny: "Mal som veľmi dobrý štart. Myslím, že najlepší zo všetkých ľudí predo mnou. Bol som na druhom mieste. Nico bol vpredu, ale ja som bol priamo na vonkajšej strane a šiel som do prvej zákruty. Len ťažko som mohol vidieť Kimiho, pretože som bol viac ako o polovicu auta vpredu, keď som sa roztočil, a aby som bol úprimný, bol už zatienený Maxom. Bol to od Verstappena veľmi odvážny krok, snažiť sa získať tieto dva miesta v jednej zákrute z vnútornej strany, a to bol zrejme dôvod, prečo to Kimi nemohol otočiť a viesť, pretože ja som bol vedúcim autom v "tejto skupine". Problém je, že sa tri autá nemôžu zmestiť v jednej zákrute a ten, ktorý je na vnútornej strane, je schopný spôsobiť problémy tým na vonkajšej a myslím, že to bol problém u mňa a Kimiho."