Flashback - Singapur 2016

12. september 2017 at 12:06 | kaja, zdroj: sport.pravda.sk, F1.sk |  Flashback

Kvalifikácia

Kvalifikáciu na Veľkú cenu Singapuru Formuly 1 2016 vyhral Nico Rosberg z tímu Mercedes. Vedľa neho obsadil prvý rad Daniel Ricciardo z Red Bullu, tretí skončil Rosbergov tímový kolega Brit Lewis Hamilton. Rosberg bol najrýchlejší o viac ako pol sekundy a vyhral kvalifikáciu už 29-krát v kariére.

"Som nadšený, bolo to určite jedno z mojich najlepších troch kôl v kariére," jasal tridsaťjedenročný Rosberg. K radosti mu nahrávajú aj štatistiky: za posledných osem rokov vyhral Grand Prix Singapuru šesťkrát víťaz kvalifikácie. "Vyčaril vskutku zázračné kolo," chválil ho legendárny pilot a šéf dozornej rady Mercedesu Niki Lauda.

Koniec štartového poľa obsadil pilot Ferrari Sebastian Vettel, štvornásobný majster sveta, ktorý mal technické problémy a mechanici ich do konca kvalifikácie nestačili dať do poriadku. Pritom v Singapure vyhral trikrát v posledných piatich rokoch.

Posledný tretí tréning narušil varan, ktorý sa vydal na prehliadku trate a objavil sa pred vozidlom Red Bull Maxa Verstappena. "Ideš tvárou v tvár Godzille," zahlásil osemnásťročnému Holanďanovi mechanik do vysielačky. "Máme tu nového kamaráta tretieho tréningu," komentoval situáciu Španiel Fernando Alonso z McLarenu.

Výborné šieste a siedme miesto obsadili pretekári Scuderie Toro Rosso Carlos Sainz a Daniil Kvyat. Dvojitú účasť v Q3 si vybojovala aj Force India, ktorá má Nica Hülkenberga na ôsmej a Sergia Péreza na desiatej pozícii. Medzi nich sa vklinil pretekár McLarenu Fernando Alonso.

Preteky

Nemecký jazdec Nico Rosberg triumfoval v nočnej Veľkej cene Singapuru Formuly 1 2016. Pilot tímu Mercedes štartoval z prvej pozície, ktorú si dokázal udržať až do cieľa.

Pre 31-ročného rodáka z Wiesbadenu to bolo ôsme víťazstvo v sezóne a vďaka nemu sa dostal na prvé miesto v priebežnom celkovom hodnotení. Druhý skončil s tesným odstupom 488 tisícin sekundy Austrálčan Daniel Ricciardo na monoposte Red Bull, tretia priečka s mankom ôsmich sekúnd patrila Rosbergovmu kolegovi z Mercedesu Lewisovi Hamiltonovi.

Parádny boj sme videli aj o spomínané tretie miesto medzi Hamiltonom a Kimim Räikkönenom. Fínsky pretekár sa vďaka peknému manévru dostal pred svojho súpera, no ten mu to následne vrátil vďaka skoršej zastávke v boxoch a tzv. "undercutu". Piaty prišiel do cieľa Sebastian Vettel, ktorý štartoval z posledného dvadsiateho druhého miesta. V jeho podaní to bol fantastický výkon!

Zo šiesteho miesta sa príliš netešil Max Verstappen, ktorý zbabral štart a potom sa musel zúčastňovať viacerých ťažkých bojov. Siedmy skončil Fernando Alonso z McLarenu, ktorému sa tak podarilo splniť cieľ spojený so zdolaním Scuderie Toro Rosso. Ako ôsmeho v cieli sme evidovali Sergia Péreza z Force Indie, deviateho Daniila Kvyata z Toro Rosso a desiaty prešiel pod šachovnicovú vlajku Kevin Magnussen, vďaka ktorému bodoval Renault len druhýkrát v sezóne!

V priebehu pretekov sme videli viacero zaujímavých udalostí. Hneď po štarte sa zrodila havária Nica Hülkenberga, po ktorej vyšlo na trať safety car. Zblúdilý maršál neskôr utekal pred autami, videli sme krásne súboje Daniila Kvjata s Maxom Verstappenom, zo stoličiek dvíhalo aj napätie v bojoch o tretie a prvé miesto.

"Bol to pre mňa úžasný víkend, včera som vyhral kvalifikáciu a dnes sa mi podaril parádny štart. Daniel sa snažil ma dohnať, vedeli sme, že to v závere bude tesné. Som veľmi šťastný. Celé auto bolo na hrane, tu v Singapure to je tak vždy," povedal Rosberg.

Sebastian Vettel predviedol skvelý návrat po nevydarenej sobotňajšej kvalifikácii a pretekoch v Singapure obsadil po štarte z posledného miesta piatu pozíciu. Štvornásobný majster sveta prichádzal do víkendu v Singapure s nádejami na prvé víťazstvo v sezóne 2016, avšak problémy so stabilizátorom v kvalifikácii zmarili jeho šance.

Po pretekoch Vettel povedal: ""Včera to bol náročný deň a dnes to bolo lepšie. Predbiehanie je tu zriedkavé, ale podarilo sa mi obehnúť niekoľko chlapcov, obzvlášť v siedmej zákrute. Súboj, ktorý som mal s Estebanom a Carlosom netrval príliš dlho. Ale bola to zábava! Tri autá spoločne v deviatej zákrute, bol som šťastný, že som z toho súboja vyšiel ako prvý. Boli to dobré preteky. Vsadili sme na safety car a začali sme preteky na tvrdších pneumatikách. Nevyužili sme tempo auta na ultra-mäkkých pneumatikách."