Rozhovor Sebastiana pro magazín FIFA 1904

12. september 2017 at 0:27 | Klára, zdroj fifa.com |  Interviews


Sebastiane, kdy jsi poprvé navšítvil fotbalový stadion?
SEB: "Muselo to být někdy od poloviny 90. let. Borussia Mönchengladbach hráli v národní lize a kamarád mě na ten zápas vzal. Ale nemůžu si vzpomenout proti komu hráli. Teď když jdu na zápas, jdu se podívat na Eintracht Frankfurt. Je to můj lokální tým."

Díváš se z VIP boxu?
SEB: "Oh, to ne, dívám se z terasy. S hardcore fanoušky.

Takže při sledování zápasu stojíš?

SEB: "Rozhodně. Několikrát už mi nabízeli vstup do VIP boxu, ale atmosféra tam není pro mě. Chci být u toho, tam kde se zpívá, a kde je opravdová atmosféra. To dělá fotbal zábavným, nemyslíš? Chodím s přáteli. A v poločase si zajdeme na pivo a klobásu."

Nebýváš obklopen fanoušky?
SEB: "Někdy. Většinou v poločase. Přijdou ke mě děti a zeptají se na autogram, a já jim rád vyhovím. A když je toho moc, tak musím říct "Podívejte, jsem tady jako soukromá osoba, která se jen snaží sledovat zápas." Během 90 minut, jsou fanoušci většinou zaujatí zápasem. Nakonec jsme tam všichni ze stejného důvodu."

Hodně cestuješ. Jak se informuješ o fotbalových zápasech?
SEB: "O závodních víkendech je to docela obtížné. Někdy se informuji přes live ticker. Nebo se v hotelu dívám na záznamy z Bundesligy. Když zrovna trávím víkend v klidu doma, tak v sobotu odpoledne poslouchám sestřih Bundesligy v radiu."

A co jiné Evropské ligy?
SEB: "No, závodím pro italský závodní tým [smích]! Většina lidí v našem týmu jsou velkými fanoušky Juventusu, takže automaticky sleduji Serii A. Fotbal je skvělým tématem pro konverzaci, takže se vždycky snažím mít přehled. Jinak mě také zajímá La Liga ve Španělsku, když jsem několkrát viděl hrát Barcelonu.

Projevuješ své emoce jako fanoušek?
SEB: "Jsem velmi emocionální co se týče mezinárodních zápasů, jako třeba když Německo porazilo Itálli v Evropském Šampionátě minulý rok. Když se konal zápas, byli jsme v Rakousku a připravovali jsme se na závodní víkend. Večer jsme se všichni společně dívali na čtvrtfinále. Dokážete si asi představit, jaké to bylo! Remíza, a potom střílení penalt, které jakoby ne a ne skončit. Oslavoval jsem a křičel. Opravdu to bylo velmi emocionální.

A jaká byla poté náladu v týmu?
SEB: "No, bylo to v pohodě. Samozřejmě jsem druhý den přišel s vypnutou hrudí."


Vyrostl jsi fotbalem. Jako dítě jsi nikdy nesnil o tom ,že se staneš profesionálním fotbalistou?
SEB: "Byl jsem nadšený, když jsem hrál ale nikdy jsem se opravdu nepřipojil k týmu, jako takovému. Bylo to nejspíš proto, že jsem prostě nebyl dost dobrý. Opravdu se mi líbilo vlastnit míč, ale přenechat míč druhému se mi už zase tolik nelíbilo. Terpve později jsem pochopil co to obnáší stát se profesionálním fotbalistou. Zatímco v každé zemi je spousta klubů, tak aby se to podařilo se musí stát hodně věcí. A dokonce tehdy musel být dotyčný sportovec mimořádně talentovaný."

Jak by jsi vysvětlil celosvětový zájem o fotbal?
SEB: "Každý se může ztotožnit s fotbalem- je jednoduchý na pochopení. K tomu aby jste si zahráli nepotřebujete žádné vybavení nebo perfektní lokaci. Nepotřebujete ani trávník; jakýkoliv plochý povrch bude stačit. Každý za život nějakým způsobem fotbal vyzkoušel, i když jen třeba na pár minut. A protože všichni ví jak těžké je ovládat fotbal, tak taky všichni dokáží ocenit profesionální fotbalisty."

Je to jiné ve Formuli 1?
SEB: "Většina lidí řídí auto od 18 let, ale profesionálně se věnovat motorsportu, to chce něco víc. Potřebujete odhodlané rodiče, kteří své děti týden po týdnu odvezou na závody motorkár. Rodiče, kteří jsou připraveni vynaložit veškeré své úsílí po celou tu dobu. Naštěstí, já to tak měl."

A teď je z tebe čtyřnásobný mistr světa a idol pro mnoho dětí.
SEB: "Když vidím jak se na mě děti dívají, tak si myslím "Víte co, tohle jsem byl přesně já před pár lety!" Je to fantastické dát dětěm něco co si zapmatují. Když jsem byl v závodění nováček, Michael Schumacher mi předal trofej .Potkat ho bylo nezapomenutelné. Stal jsem se vzorem automaticky. První přišel sen stát se závodním jezdcem, pak se mi obzory pomalu rozšiřovaly. Zároveň se taky musíte soustředit na udržování úrovně výkonu a zůstat na
vrcholu."

Co je třeba k tomu stát se nejlepším v jakémkoliv sportu?
SEB: "Hodně talentu. To je základní předpoklad. Potom už je to jen o tom jak moc jste ochotní na sobě pracovat. Mnoho lidí se dopracovalo až k profesionálům a potom se s tím spokojili. Ale přesně tehdy musíte věnovat pozornost detailům a dále se zlepšovat. To je jediný způsob jak se dostat na místa, kde ještě nikdo nikdy nebyl. Dříve nebo později je vždy tvrdá práce odměněna. I když jste nejlepší, vždycky je rozhodující, jak moc jste talentovaný."

Kdo je nejlepší současný fotbalista?
SEB: "Existují dobré důvody proč Lionel Messi a Cristiano Ronaldo vlastní titul nejlepšího fotbalisty na světě už léta. Tato konzistence na nejvyšší úrovni je mimořádná. Kdo je lepší? To není jednoduchá otázka. Z těch dvou je asi více talentovaný fotbalista Messi, ale to dělá z Ronalda tvrdšího a lepšího sportovce. Tahle špičková fotbalová hra, kde jsou vrcholoví hráči, mi hodně připomíná tenis, kde stejní 4 hráči dominovali celé roky. Jasně, hráči kteří jsou pátí, šestí nebo sedmí jsou taky dobří, ale nestačí to aby se dostali na vrchol. Tak jako tak, ne na dlouhou dobu."

Můžeš se něco od ostatních sportovců naučit?
SEB: "Rozhodně. Čím déle jste v tomhle byznysu, tím více cítíte spojení se sportovci z jiných disciplín. Snažím se od nich učit. Co mě vyformovalo a s čím se musím potýkat, taky ovlivňuje další sportovce. Někteří kopou do míče, někteří drží volant, ale dennodenně jsou ty problémy stejné. Trénování, disciplína a mentální síla jsou důležitá pro všechny sportovce."

S tím rozdílem, že ve Formuli 1 dost záleží na výkonu jedné osoby- řidiče.
SEB: "Týmové myšlení do F1 taky patří, i když to z venku možná tak nevypadá. Nemáme 30 hráčů, máme tým s 1,000, kteří se starají o jezdce. Všichni jsou důležití. Vyhráváme a prohráváme společně. I když je jasné, že já jsem ten s konečnou odpovědností za volantem."

Před Mistrovstvím světa v roce 2010, trenér Německa Joachim Löw, tě uvedl jako příkladného sportovce. Tak motivoval svůj tým...
SEB: "Naopak, tato generace neměckého týmu mě vyformovala. I v těchto dnech, vidět hráče jako Philipp Lahm nebo Bastian Schweinsteiger mi znovu připomíná všechny ty speciální momenty. Pomohli zahájit novou éru a byli opravdu úžasní v Světovém poháru v Německu 2006. Byl jsem vlastně na dvou zápasech. Tehdy už všichni mojí přátelé měli řidičské testy za sebou, takže jsme mohli jet do různých hostitelských měst. Mám šťastné vzpomínky na vítězství Brazílie 4-1 nad Japonskem v Dortmund."

Co ti utkvělo v paměti?
SEB: "Ronaldo, Ronaldhino, 5 gólů v jedné hře Světového poháru. Ale z té noci mám ještě jednu nezapomenutelnou vzpomínku; dal jsem se dohromady s mou nynější přítelkyní! Takže můj výlet na stadion v Dortmundu byl klíčovým momentem v mém životě."

V té době ti bylo 19. Které mistrovství světa si pamatuješ jako první?
SEB: "To bude Francie '98, s neuvěřitelným Zinédine Zidane. Byl to taky rok, kdy jsem poprvé dostal album samolepek od Panini. Německo se bohužel dostalo jen do čtvrtfinále, kde prohrálo s Chorvatskem. Chorvatské číslo 9, byl úžasný..."

Davor Šuker.
SEB: "Přesně! Šuker.

Jak si myslíš, že to dopadne pro Německo v Rusku příští rok?
SEB: "Rád bych své krajany opět viděl hrát o titul Světvého poháru. Několik let jsme měli spoustu kvalitních hráčů, kteří si užívají opakovaného úspěchu. V každém případě, z venku, to vypadá, že se fotbal dost změnil. Je to víc a víc profesionální."

A jaký máš názor na tu změnu?
SEB: "Myslím si, že s inovacemi a změnami, je to vždycky otázka času a o zvyknutí si na to. Video technologie znamená, že se můžete podívat na spornou situaci z několika úhlů a několikrát a dosáhnout tak objektivnějšího rozhodnutí. Zároveň na druhou stranu, fotbal je sport, který prosperuje svou tradicí, a to zahrnuje skutečnost, že ne všechna rozhodnutí rozhodčích jsou 100% správná. A teď se můžeme dohadovat o tom, jestli je to nespravedlivé, nebo zda to patří do hry. Jsem velmi šťastný, že o nic takového se nemusím obávat. Místo toho můžu sedět na gauči a říkat "Takhle to všechno předtím nebylo!" Obecně řečeno, jsem spíše více na tradice, včetně v mém vlastním sportu."

Přesto změny pravidel jsou ve Formuli 1 neustále...
SEB: "Formule 1 je velmi komplexní. Komisaři se musejí zabývat početnými pravidly a hledáním rovnováhy, aby zajistili férový závod. Na druhou stranu jsou věci, které se prostě stanou. Uděláte chybu a musíte čelit důsledkům. Vždy budou vznikat nové situace, a musí se hodnotit jedna po druhé."

Byl by fotbalista mentálně silný natolik, aby mohl závodit ve Formuli 1?
SEB: "Jsem si jistý, že ano. Očekávání a tlak, s nimiž se musíte vyrovnat v soutěži, jsou stejné. Je to o přístupu a mentální síle, něco, co musejí profesionální sportovci trénovat. Samozřejmě, že fyzická zdatnost hraje taky důležitou roli. V tomto ohledu nemůžete tyto dva sporty srovnávat."

Co tím myslíš?
SEB: "Myslím si, že jezdci Formule 1 mají lepší výdrž než fotbalisté. To ale neznamená, že by jsme mohli vydržet 90 minutový zápas. Fotbalisté se soustředí na intervalový trénik. Jsou to mistři ve zvyšování tempa rychlostí 'zapínání a vypínání vypínače'. Závodní jezdci by s nimi v tomto ohledu nedokázali držet krok. Pokud by jste ale měli změřit, kdo uběhl více kilometrů během jedné hodiny, mnoho lidí by bylo výsledky překvapeno [smích]!

 

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Advertisement
sebastian-vettel-fans.blog.cz| Sebastian Vettel Fan Site| © 2014 - 2018, All rights reserved|