Rozhovor Sebastiana pro SPORT BILD

29. september 2017 at 15:08 | Klára, zdroj twitter/Vetteleclerc |  Interviews


Pane Vettele, jste spíše člověk, který se řídí hlavou a rozhoduje se racionálně, nebo máte tendenci se řídit instinktem?

SEB: "Obojím. Ale ve velmi důležitých chvílích se spíše spoléhám na svůj vnitřní instikt."

Tak jako v Singapuru?

SEB: "To byl závodní incident. Něco takového se prostě může stát. Chtěl jsem si ubránit svou pozici ale za mnou to bylo dost těsné."

Jsou experti, kteří Vás za to kritizují.

SEB: "S tím dokážu žít. Z venku je vždycky jendoduché si vytvořit vlastní názor- v tomto případě o něčem, co netrvalo ani 5 sekund."

Jste o 28 bodů pozadu. Je tedy už po všem?

SEB: "Nechápu otázku. Pořád je před námi dost závodů. Po kažadém závodě se dívám dopředu a pořád silně věřím, že to můžeme zvládnout. Musíme se s touto překážkou vyrovnat a zapomenout na ni. Rozhodně budu nadále bojovat."

Nezacházíte někdy v rámci titulu a mistrovstí přílíš daleko? Jako například v Baku, kdy jste narazil do Hamiltona.

SEB: "Když některé věci pronikají až k vašemu srdci a chcete rozvíjet ambice, pak jsou možná chvíle, kdy člověk není 100% sám sebou. Každý má své ambice, ať už ve sportu nebo někde jinde. Kdyby se takové věci neděly, stálo by pořád za to žít? Pro mě určitě ne. Pokud z toho potom budu mít problémy, musím se s tím naučit žít."

Berete si kritiku k srdci?

SEB: "Přemýšlím o tom. Večery jako třeba v Baku nebo Singapuru nejsou lehce strávitelné. Hlavně tehdy když vím, že jsme mohli mít lepší výsledek. O Baku jsem dost přemýšlel, a trvalo mi poměrně dlouhou dobu se s tím smířit. Ta situace a jak se to stalo, pro mě byla velmi zřejmá, a proto jsem reagoval tak, jak jsem reagoval. Bylo to špatně? Mohl jsem být lepší? Na takovou otázku se sami sebe můžete ptát pořád dokola."

Na co myslíš na trati a mimo trať?

SEB: "Když nemám moc času, tak prostě následuji svůj vnitřní instinkt. Jinak jsem ale ten typ člověka, který si všechno sepíše: Co je dobré a co není dobré? -Nakonec máte seznam, ale opravdu to funguje? Nakonec u mě stejně vždy rozhodne instinkt."


Protože v závodě si nemůžete udělat žádný seznam...

SEB: "Ale můžete si udělat plány: Jakým způsobem půjdu proti svému protivníkovi? Jak rozdělím zbytek závodu? Ale většinou jsou tyto rozhodnutí spontánní (prostě následujete svůj instinkt). Když vidíte mezeru, musíte ji vyplnit. Bez plánování. Následujete svůj závodní instinkt."

Jste teď mnohem citlivější než kdykoliv předtím. Je to kvůli těm červeným barvám?

SEB: "Nevím jestli jsem teď více citlivější. Ale myslím si, že Italové jsou rozhodně mnohem citlivější než ostatní. Možná, že to je to co na mě působí."

Co přesně dělá Ferrari speciálním?

SEB: "To se dá těžko popsat. Enzo Ferrari jednou řekl: Nemůžete popsat vášeň, musíte ji přožít. Červená je jen další barva, ale to, za čím ta barva stojí, čím je Ferrari ve Formuli 1, to je něco opravdu speciálního a unikátního. I já se cítím slabý v kolenou, když nad tím přemýšlím."

Nyní by Vám mohl vyjít první titul s Ferrari. Jaký z toho máte pocit?

SEB: "Tak daleko do budoucnosti nepřemýšlím. Samozřejmě, že mám sny a ambice, ale v téhle fázi musíte zůstat klidný a v pohodě, a přemýšlet svou hlavou. Udělat každý krok zvlášť. Vidím to jako schody; teoreticky můžete přeskočit dva schody, ale v tomhle sportu, je každý schod příliš vysoko."

Máte velký strach, že by jste nakonec nedokázal titul vyhrát?

SEB: "Strach mám, ale to je normální. Buďme upřímní, každý má strach ze selhání. A proto mám v hlavě pořád vzpomínku na Brazílii 2012, kde jsem řekl svému týmu: Zítra je důležitý den, a chceme, aby bylo vše perfektní.Ale možná, že to nepůjde tak dobře? Bojím se toho? Ano, bojím. Ale to je normální. Každý se bojí selhání. Ale nemůžete se tím nechat ochromit."

V roce 2012 jste nakonec získal svůj třetí titul. Jaký pocit máte nyní?


SEB: "Věřím, že jsme velmi silní, a já jsem plný důvěry. I když jsme v posleních třech závodech postrádali výsledky a ztratili jsme vedení, Ferrari mi pořád dává naději. Protože to auto je rychlé. A taky proto, že máme naplánovaných pár věcí. Jestli budou všechny fungovat- to se uvidí. Ale věřím v náš tým."

Jezdíte proti Hamiltonovi tvrději, než proti ostatním?

SEB: "Vůbec ne. Je mým protivníkem na trati, ne v životě. Proti Lewisovi nic nemám. Ale pokud dokážete zvítězit proti Hamiltonovi nebo Alonsovi, tak na sebe můžete být pyšný, protože víte, že oba dva jsou na vysoké úrovni."

A když ho vidíte vedle sebe, jaký z toho máte pocit?

SEB: "Je to dobré znamení, protože v posledních letech pro nás bylo velmi těžké jen vidět to stříbrné auto [smích] Většinou se snažím z auta dostat to nejlepší- a ano, taky neudělat nic hloupého. Ale nejsem ten typ člověka, který říká "Zůstanu vzadu a zachráním body." NIkdy jsem nebyl takový člověk. Ale prosím Vás, nechápejte to špatně: taky nejsem někdo, kdo by udělal cokoliv, aby se dostal dopředu. Jsem někde uprostřed. Když je šance se bránit, nebo získat lepší pozici, pak té šance musíte využít. To je moje krédo. (víra)."

Jak moc je pro Vás důležité se vracet domů?

SEB: "Velmi důležité. Jsem více v centru pozornosti a lidé o mém životě vědí více, než o životě normálních lidí. Ale jsem také obyčejný člověk, který se musí vypořádat s každodenními věcmi."

Alespoň jeden příklad, prosím?

SEB: "Nějakým způsobem byl v zimě účet za eletriku moc vysoký. Tak jsem potom změnil poskytovatele."

Dokáží Vaše dcery rozlišovat mezi červeným a stříbrným autem?

SEB: "[smích] I když by si raději hrály s jinými věcmi. Rozhodně ano!"
 

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Advertisement
sebastian-vettel-fans.blog.cz| Sebastian Vettel Fan Site| © 2014 - 2018, All rights reserved|